Juliana Trail

JULIANA TRAIL je krožna daljinska pohodniška pot, dolga 270 km, ki vas ob vznožju očakov vodi po robu Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka. Dodatne 4 etape vodijo do Brd.

Na pohodniški poti Juliana Trail ne osvajamo gorskih vrhov. Juliana Trail išče drugačne junake – z duhovnim napredovanjem in ne višinskim. V spoštljivi razdalji in s pogledom na osupljive vršace odkrivamo svet na robu Julijskih Alp in Triglavskega narodnega parka.

Pot preseneča z unikatnimi kulinaričnimi, kulturnimi, poselitvenimi in zgodovinskimi posebnostmi. Vodi ob bistrih rekah, jezerih, slapovih, pojočih gozdovih, izjemnih drevesih, ki visijo s previsov ali strmijo v nebo, med pisanim travniškim in gorskim cvetjem ter med skalami nenavadnih oblik.

Pelje tja, kjer se začuti pravi utrip življenja v Julijskih Alpah in spozna naravna in kulturna dediščina tega čudovito osupljivega gorskega sveta z neizmernim biotskim bogastvom. Postavi nas pred osebni izziv iskanja lastne vloge v odnosu do narave in odgovornega turizma.

Tehnični podatki:

  • Skupna dolžina: 270 km (originalna krožna pot – 16 etap)
    + 42 km (3 dodatne etape v Breginjski kot)
    + 60 km (4 pristopne etape iz Goriških Brd)
  • Skupna višinska razlika: 10.000 m vzpona in 10.000 m spusta
  • Povprečna dolžina etape: 17,5 km (4–5 ur)

Pohodniška pot je speljana krožno in povezuje gorenjsko s primorsko stranjo Julijskih Alp. Osnovni krog Juliana Trail znaša 270 kilometrov v 16 etapah in vas pelje okrog in okrog Julijskih Alp. Skupaj z dodatnimi štirimi etapami, ki vas iz doline Soče pripeljejo do slikovite vinske pokrajine Goriških Brd, lahko na poti Juliana Trail premagate spoštljivih 330 kilometrov, v skupno 20 etapah.

Ravno v Brdih boste razumeli zakaj so Julijske Alpe neločljivo povezane z Jadranskim morjem in boste vse čudovite lastnosti bogate osebnosti pohodniške poti Juliana Trail zares tudi najbolje spoznali – z vsemi njenimi obrazi.

Etapa 13: Kobarid – Bovec

OSNOVNI PODATKI POTI:OPIS POTI
težavnostsrednja
 
razdalja22,6 km
vzpon486 m
spust264 m
trajanje7:00 h
najnižja točka221 m
najvišja točka464 m


Opis Poti:

Etapa teče skozi kobariško in trnovsko sotesko, vseskozi ob Soči in na območju njenega najbolj slikovitega in divjega toka.

Etapa med Kobaridom in Bovcem nas iz primorske mehkobe popelje nazaj v ostro zarisani gorski svet. Takoj za Kobaridom se dolina dramatično spremeni, prej široka struga in obvodne ravnice se tukaj stisnejo med strma pobočja Polovnika na eni in Stola na drug strani. Soča, v spodnjem delu mehko razlita čez prodišča, se tukaj peni v divjih brzicah in globokih tolmunih. Cel dan jo spremljamo v njenem najbolj divjem toku, potujemo skozi območja, ki so ime in slavo reke ponesla med ljubitelje divjih voda po celem svetu. Odsek med Kobaridom in Trnovim je namenjen samo kajakašem, ki jih v času plovne sezone vedno srečujemo. Območje Trnovega je območje občasnih kajakaških tekmovanj svetovnega ranga. Zgornji del, med Trnovim in slapom Boka, pa je namenjen tudi raftarjem, torej agencijam, ki tudi smrtnikom, ki ne obvladajo umetnosti veslanja na divjih vodah, omogočijo izkušnjo doživetja najlepše reke od blizu.

Od slapa Boke dalje se dolina ponovno razširi v bovško kotlino, odprejo se nam pogledi na mogočne vrhove: Kanin, Rombon, Loške stene, Svinjak in tudi Triglav v koncu doline. Stranska cestica nas skozi dolgo vas Čezsočo pripelje v Bovec. Bovec je turistično srce doline in daleč najmočnejši slovenski center vseh možnih »outdoor« dejavnosti v naravi.

Etapa 14: Bovec – Log pod Mangartom

OSNOVNI PODATKI POTI:OPIS POTI
težavnostsrednja 
  
razdalja11,1 km
vzpon344 m
spust157 m
trajanje4:00 h
najnižja točka445 m
najvišja točka660 m

Opis poti:

Slikovita etapa mimo pomnikov prve svetovne vojne do Loga pod Mangartom, ene najlepših vasi na celi poti okrog Julijskih Alp.

Iz Bovca sledimo zgodovinski poti najprej mimo Ravelnika, položajev avstrijske vojske v prvi svetovni vojni, danes urejenih kot muzej v naravi, in naprej do mogočne trdnjave Kluže, postavljene nad 60 metrov globokimi koriti reke Koritnice. Nadaljujemo po desnem bregu do korit in slapov potoka Nemčlja in prek spodnjega dela doline Možnice nazaj do glavne ceste in v Log.

Log pod Mangartom je čudovita vasica pod dramatičnimi vrhovi Jerebice, Mangarta, Jalovca in Loških sten. Sredi vasi je vhod v predor, ki je vodil v rudnik na italijanski strani in ki je še nedolgo nazaj zagotavljal kruh večini prebivalcev. Danes je zaprt.